Historie zimního stadionu

Historie zimního stadionu v Sušici

  • První zmínky o kluzišti najdete již v kronice města Sušice z roku 1899, kde se dočtete, že: Tělovýchovná jednota Sokol zřídila opět pod mostem vedoucím k Čápovně kluziště, jež je mládeží i dospělými hojně navštěvováno. Jednalo se o přírodní kluziště s půjčovnou bruslí, které bylo závislé na klimatických podmínkách a provozováno bylo tedy jen pár dní v roce. Tehdy se chodilo bruslit na dnešní Jiráskovo nábřeží na břeh naproti dnes již bývalému PDA (Posádkovému Domu Armády).

Až mnohem později

  • přesně 4.12.1974, schválil Západočeský krajský národní výbor v Plzni výstavbu umělé ledové plochy v Sušici. Tentokrát měl vyrůst zimní stadion ve sportovním areálu v těsné blízkosti tenisových kurtů a fotbalového stadionu, kde ho najdete i nyní. Generálním dodavatelem byl Stavoprojekt Plzeň. Chladící technologii s objemem čpavku šest tun dodala firma ČKD Praha. Nemalá část stavby byla realizována v tzv. Akci Z. Pokud chtěl někdo místo pro své dítě ve školce, musel v rámci akce Z odpracovat na stavbě zimního stadionu 180 dobrovolnických hodin. Vzhledem k tomu, že právě v těchto letech se rodily velmi silné ročníky tzv. Husákových dětí, nebyla o brigádníky nouze. Práce na stadionu vyvrcholily v roce 1976, kdy se v říjnu betonovala ledová plocha. Betonáž probíhala téměř čtyři dny non-stop ve dne i v noci. Velkou měrou tehdy pomohli vojáci sušických útvarů, ale betonoval třeba i tehdejší předseda národního výboru p.Štengl.
  • V dalším roce pokračovaly práce. Byla postavena malá tribuna u Roušarky, kolem ledové plochy vyrostly dřevěné mantinely, dokončena byla také strojovna. Koncem roku 1978 byl zimní stadion slavnostně otevřen. Náklady na jeho vybudování tehdy činily pět miliónů korun (pozn.pro lepší představu uvádíme, že průměrná mzda byla tehdy cca.2500 Kčs).

V prvním hokejovém zápase

  • který na novém stadionu proběhl, se utkali TJ Sušice a SK Mariánské Lázně. Začala Zlatá éra sušického hokeje. Předsedou hokejového oddílu byl tehdy Václav Hrabý, místopředsedou Jos. Maršát a hlavním trenérem mužstva Antonín Končal.
  • Během desítek úspěšných sezón vyhrála Sušice několikrát okresní přebor. V roce 1981 vybojovali sušičtí 2. místo v krajském přeboru. V únoru 1985 získali titul přeborníka Západočeského kraje a po vítězstvích v dalších kolech kvalifikace si zajistili postup do II.národní hokejové ligy. Na hokejové zápasy tehdy chodilo přes tisícovku diváků a fanoušků. Sušici zachvátilo hokejové šílenství. V roce 1986 vedli sušičtí hokejisté tabulku II.NHL.
  • Úspěšní ale nebyli jen hráči, také mezi sušickými rozhodčími byly velké osobnosti. Sušický sudí Bohumil Kolář byl v roce 1979 hlavním rozhodčím zápasu o vítěze 1. hokejové ligy mezi Duklou Jihlava a Slovanem Bratislava
  • Bohužel se hokejovému oddílu nedostávalo dorostenců a tak v roce 1984 muselo být družstvo dorostu rozpuštěno. Oddíl se dál věnoval trénování žactva.
  • V průměru byla v osmdesátých letech ledová plocha v provozu pět měsíců v roce, přibližně 150 hodin bylo vždy určeno bruslení pro veřejnost, 450 hodin školám a 680 hodin tréninkům hokejového oddílu. Veřejné bruslení navštívilo každoročně přes deset tisíc lidí. Zimní stadion měl šest zaměstnanců. V roce 1980 byly tržby stadionu cca. 120 tis. Kč a náklady spojené s provozem cca. 470 tis. Kč. V tomto roce byla také dostavěna tribuna pro 600 diváků a pořízena buňka pro pokladnu.
  • V roce 1987 byly zahájeny práce na zastřešení ledové plochy. Firma Geoindustrie Brno tehdy prováděla vrtné práce do hloubky až 10 m pro budoucí nosnou konstrukci. O tři roky později dokončil koncern Škoda montáž střešní ocelové konstrukce. V roce 2000 byly opláštěny stěny stadionu. Dále proběhla rekonstrukce šaten včetně sociálního zařízení. Od roku 2003 je hala uzavřena kompletně. Byly vybudovány čtyři nové prostorné šatny, šatna pro rozhodčí, ošetřovna a brusírna bruslí.

V roce 2003 se také začal hrát na zimním stadionu v Sušici curling.

  • Curling Skid Club dokonce o rok později postoupil do kvalifikačního turnaje první ligy Mistrovství ČR. Úspěch se dostavil a Sušice obsadila v kvalifikačním turnaji druhé místo. Na podzim 2004 hrálo družstvo mužů baráž o postup do I.ligy. Bohužel neúspěšně.

Poslední rekonstrukce

  • která na zimním stadionu proběhla, byla v roce 2009 částečně financována z fondů Evropské unie. Kompletně do poslední trubky byla zrekonstruována chladící technologie (s obsahem čpavku nyní pod jednu tunu) i ledová plocha včetně mantinelů. Byla pořízena nová rolba, pro kterou byla vybudována nová garáž s dílnou. V areálu zimního stadionu byla vystavěna umělá lezecká stěna. A pro zlepšení možnosti lepšího využití objektu v letních měsících byl pořízen zcela jedinečný rozebratelný umělý povrch.

Plavecký bazén 

  • V současné době je vybudován plavecký bazén jako přístavba budovy zimního stadionu. Vznikl tak zcela unikátní sportovní areál, který nabízí ucelenou nabídku sportovních aktivit pro všechny. Na zimním stadionu proběhla oprava šaten pro hokejový oddíl TJ Sušice a vedle šaten v 2.NP vzniklo nové zázemí organizace Sportoviště města Sušice. V přízemí je možno využít sušárnu hokejové výstroje, WC pro uživatele a návštěvníky zimního stadionu.

Jak se vstupuje do areálu?

  • Do areálu zimního stadionu se vstupuje přes společnou recepci sportovního areálu, kde vedle bazénu najdete i restauraci, posilovnu, tělocvičny, masáže a saunu.