Správné saunování

Nevíte, jak správně saunovat? Nebojte, poradíme Vám.

 

Co budete potřebovat?

  • prostěradlo nebo větší osušku,
  • ručník,
  • žínku nebo kartáč na masírování.

Základní pravidla - finská sauna a parní sauna

  1. Vyhraďte si 2-3 hodiny k následnému odpočinku. Nejlépe je zajít do sauny před večeří nebo 2-3 hodiny po ní. Nechoďte do sauny na lačno ani s plným žaludkem. Před vstupem do sauny nekuřte ani nepijte alkohol! Saunování se doporučuje dvakrát týdně. 
  2. Důkladně se osprchujte a hlavně osušte: budete se potit rychleji. Saunujte se bez plavek.
  3. Čas strávený v sauně je velmi individuální. Ideální doba pobytu je 10-15 minut. Pokud Vám ale začne být nepříjemně (cítíte pálení boltce uší, špičky nosu, lícních kostí, konečků prstů, špatně se vám dýchá), saunu opusťte i dříve.
  4. Ideální poloha pro saunování je vleže, popřípadě vsedě s nohama na stejné lavici, na které sedíme, abychom měli tělo ve stejné teplotě (jiná poloha může vést k bolestem hlavy).
  5. Během saunovacího procesu provádíme masáž kartáčem nebo žínkou.
  6. Dýchejte zásadně ústy (při dýchání nosem dochází k pálení sliznice).
  7. Před vstupem do ochlazovacího bazénku se pořádně osprchujte, abyste smyli nečistoty.
  8. Do bazénku neskákejte-vstupujte s rozvahou a pomalu. Ochlaďte si pokud možno i hlavu. Ve vodě se příliš nepohybujte. Až vám začne být ve vodě chladno, bazének opusťte.
  9. Následuje relaxace na lehátku (v pozici vleže, tak abyste se cítili příjemně). Odpočívejte 15 - 20 minut. Doplňujte průběžně tekutiny.
  10.  Celý proces zopakujte (maximálně však třikrát).

Jaká jsou zdravotní omezení? 

I když je saunování zdraví velmi prospěšné, nemůže si ho dopřát každý. Pokud máte problémy se srdcem, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, saunu si raději odřekněte. V případě, že si nejste jisti, zda je pro Vás saunování vhodné, konzultujte návštěvu sauny s Vaším lékařem. Není vhodná návštěva v případě virózy a zánětlivého onemocnění, během menstruace a těhotenství.