Správné saunování

Nevíte, jak správně saunovat? Nebojte, poradíme Vám.

 

Co budete potřebovat?

 • prostěradlo nebo větší osušku,
 • ručník,
 • žínku nebo kartáč na masírování.

Základní pravidla - finská sauna a parní sauna

 1. Vyhraďte si 2-3 hodiny k následnému odpočinku. Nejlépe je zajít do sauny před večeří nebo 2-3 hodiny po ní. Nechoďte do sauny na lačno ani s plným žaludkem. Před vstupem do sauny nekuřte ani nepijte alkohol! Saunování se doporučuje dvakrát týdně. 
 2. Důkladně se osprchujte a hlavně osušte: budete se potit rychleji. Saunujte se bez plavek.
 3. Čas strávený v sauně je velmi individuální. Ideální doba pobytu je 10-15 minut. Pokud Vám ale začne být nepříjemně (cítíte pálení boltce uší, špičky nosu, lícních kostí, konečků prstů, špatně se vám dýchá), saunu opusťte i dříve.
 4. Ideální poloha pro saunování je vleže, popřípadě vsedě s nohama na stejné lavici, na které sedíme, abychom měli tělo ve stejné teplotě (jiná poloha může vést k bolestem hlavy).
 5. Během saunovacího procesu provádíme masáž kartáčem nebo žínkou.
 6. Dýchejte zásadně ústy (při dýchání nosem dochází k pálení sliznice).
 7. Před vstupem do ochlazovacího bazénku se pořádně osprchujte, abyste smyli nečistoty.
 8. Do bazénku neskákejte-vstupujte s rozvahou a pomalu. Ochlaďte si pokud možno i hlavu. Ve vodě se příliš nepohybujte. Až vám začne být ve vodě chladno, bazének opusťte.
 9. Následuje relaxace na lehátku (v pozici vleže, tak abyste se cítili příjemně). Odpočívejte minimálně 20 minut. Doplňujte průběžně tekutiny.
 10.  Celý proces zopakujte (maximálně však třikrát).

Jaká jsou zdravotní omezení? 

I když je saunování zdraví velmi prospěšné, nemůže si ho dopřát každý. Pokud máte problémy se srdcem, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem, saunu si raději odřekněte. V případě, že si nejste jisti, zda je pro Vás saunování vhodné, konzultujte návštěvu sauny s Vaším lékařem. Není vhodná návštěva v případě virózy a zánětlivého onemocnění, během menstruace a těhotenství.